درباره با ما تماس با ما

صاف کردن مو با گلت بهتر است یا کراتینه

نکات بسیار مهم در مورد صاف کردن مو با گلت و کراتینه 

داشتن موهای فر و وز برای بسیاری از افراد خوشایند نمی باشد. و این دسته از افراد همیشه به دنبال راه حلی می گردند که موهای خود را صاف و لخت کنند. برای اینکه موهای فر و وز خود را صاف کنید راه‌های زیادی وجود دارد یکی از این راه ها استفاده از گلت کردن موی سر می باشد. حتماً کلمه گلت تا حالا به گوش شما رسیده است که یک نام کاملاً تجاری می باشد از یک سری محصولات صاف کننده مو و از قدیم به این نام مشهور بوده است و اکثراً با نام گلت این محصول را می شناسند.

برندهای مختلفی در بازار برای صاف کردن مو موجود است از قبیل لولان و جان دپرل و موارد دیگری که خدمت شما عرض خواهیم کرد در لوازمات آرایشی و بهداشتی به فروش میرسد. تقریباً عملکرد تمامی این محصولات شبیه به هم می باشد ما در این قسمت از دنیای بیتا بیوتی روش استفاده از گلت برای صاف کردن مو را به شما نشان خواهیم داد و به شما می گوییم که چه تفاوتی با کراتینه دارد.


روش های صاف کردن مو 

در این قسمت هر دو روش صاف کردن مو را توضیح می دهیم و به شما می گوییم که چه تفاوت هایی بین این دو روش وجو دارد. موادی که برای صاف کردن مو در داخل گلت به کار میرود پیوندهای بافت پروتئینی مو را تخریب کرده و باعث می گردد که مو از حالت وزی و فرمودن خارج گردد و صاف و لخت شود. معمولاً بعد از این که عمل گلت کردن را انجام دادید بین سه تا پنج ماه ممکن است اثر آن بر روی مو باقی بماند و در بعضی موارد هم می گویند که اثر آن ممکن است دائمی باشد اما این حرف مورد تایید نمی باشد زیرا وقتی که رشد مو مجدد آن صورت گیرد بعد از چند ماه باید مجدداً از مواد گلت برای صاف کردن مو استفاده شود.


پیش از گلت موهای سر چه باید کرد؟

برای انجام گلت کردن مو باید به این نکته توجه کنید که قبل از انجام این عمل به مدت حداقل ۶ ماه قبل از آن نباید موهای خود را رنگ کرده باشید. و اگر سر شما دچار موخوره شده باشد باید آنها را حتماً کوتاه کنید. خیلی مهم است که عمل گرد کردن را پیش فردی انجام دهید که با تجربه و مهارت خاصی در آرایشگری داشته باشد. دقت داشته باشید که بعد از اینکه گلت را انجام دادید رسیدگی به مو بسیار مهم و ضروری است و باید از مواد تقویتی و سرم های تقویت کننده مو حتماً استفاده نمایید.

    


علت رنگ نکردن موها در زمان صاف کردن مو با گلت 

 

قبل از انجام گلت کردن اگر موهای خود را رنگ کرده باشید این کار باعث می شود که موهای سر شما دچار آسیب دیدگی و خشکی شوند و موخوره ایجاد گردد. پس همانطور که گفته شد تا چند ماه قبل از انجام گلت کردن موهای سر خود را اصلاً رنگ نکنید. ما چند نمونه گرد کردن داریم که در ادامه مطلب به آن اشاره خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

 

انواع گلت

با توجه به نوع مو کار گلت روی مو انجام می گیرد. پس ارزیابی مو توسط فرد آرایشگر انجام می گیرد تا مو دچار اسیب نشود.

گلت صفر

یک نمونه از گلت کردن که برای موهای معمولی مورد استفاده قرار می گیرد و موهایی که معمولاً وزی کمی دارند از گلت صفر استفاده می گردد. معمولاً آرایشگر برای انجام عمل گلد صفر به مدت ۳۰ دقیقه آن را روی مو قرار می دهد و حرارت نمی دهد.

 

گلت قوی

اگر موهای سرد شدت فر بودن و وز بودن زیادی داشته باشد. و به راحتی در مقابل مواد شیمیایی از خود واکنش ندهد از گلت قوی استفاده می گردد. از این نمونه گلد بر روی موهایی که خیلی وز باشند استفاده میشود برای انجام این کار این محصول را به مدت ۳۵ دقیقه بر روی مو قرار داده و به آن حرارت نمی دهند.

تفاوت گلت با کراتینه 

به عمل از بین بردن وزی و فری مو و صاف و لخت کردن موهای سر عمل کراتینه کردن گفته می شود اما در این مورد ساختار پروتئینی مو به هیچ وجه مورد تخریب قرار نمیگیرد و باعث تقویت و رشد بیشتر موها می گردد. حتی موهای آسیب دیده و موهای که دکلره روی آنها انجام شده برای صاف کردنشان از کرم یا شامپوی کراتینه استفاده می شود. که ما در ادامه همین مطلب یک نمونه شامپو یا کرم کراتینه خوب را به شما معرفی خواهیم کرد.

فرق بین روش کراتینه با روش گلد این است که با گلن کردن مو از روش شیمیایی استفاده می شود و اگر موی رنگ شده باشه و یا آسیب دیده باشه اصلاً از گلت نمی توان برای  آن استفاده کرد. تخریب ساختار پروتئینی یک مورد بسیار مهم است که در روش گلت روی موها اثر گذاشته و باعث می‌شود که مو دچار خشکی شود و اگر آب و رطوبت ای دارد از دست بدهد. وکلا به بافت ساقه مو آسیب بزند.

یکی از عوارضی که در این روش دیده می‌شود این است که اصلاً حالت نمی گیرد و موها دچار آسیب خیلی زیادی می شوند و تنها راه درمان آن کوتاه کردن مو می باشد. حتی با سشوار هم نمی شود به مو حالت داد.


پس از گلت و صاف کردن موها چه باید کرد

بعد از انجام دادن گلت مو خشک شده و دچار آسیب می شود یعنی به صورت کلی رطوبت خود را از دست داده و کاملا شکننده و حساس خواهد شد. و برای اینکه این خشکی را درمان کنید و مو را تقویت کنید باید از آبرسان ها و کرم های مرطوب کننده و همچنین روغن های گیاهی خالص و طبیعی که منشا گیاهی داشته باشند مثل روغن سیاهدانه و روغن بادام استفاده نمایید. استفاده از روغن زیتون هم بسیار توسط اطبا طب سنتی توصیه شده است.


روش گلت کردن موها 

برای انجام این کار ابتدا گوشها و پشت گردن را با وازلین چرب می کنیم تا اگر مواد گلت به پوست برخورد کرد دچار آسیب دیدگی نشود. از موهای سر را به چند قسمت با توجه به حجم شان باید تقسیم بندی کرد.

حتماً دقت داشته باشید که در این روش نباید مواد به ریشه مو برسد مقداری از مواد را در یک ظرف کاسه ای میریزیم و موهای سر را از پشت با فرچه می مانیم و به همه موها میزنیم و بعد از آن مدت تقریباً نیم ساعت اجازه بدهید که این مواد بر روی مو بماند حتی می توانید برای اینکه به نتیجه بهتری دست پیدا کنید موهایی که دچار وزی و سری بیشتری هستند را با اتو مو می توانید صاف کنید.

اگر خواستید از اتو مو برای صاف کردن مو استفاده نمایید در جهان را روی ۱۰۰  درجه سانتی گراد قرار دهید.

بعد از اینکه موهای خود را صاف کردید از شامپو استفاده کنید و روی سر خود را با شامپو شستشو داده و از سرم صاف کننده مو نیز استفاده نمایید و بگذارید که ۵ دقیقه الی ۱۰ دقیقه بر روی سر بماند و بعد با آب شستشو دهید و خشک نمایید.

 

58