درباره با ما تماس با ما

۱۰ تا از بهترین و بدترین غذاها برای ریزش مو

در طی گذشت زمان و پا گذاشتن به مرحله پیری و افزایش سن مشاهده خواهید کرد که موهایتان نازک و سست می شود. و نسبت به قبل رشد کمتری خواهند داشت. و وقتی سر خود را می شورید و یا شانه می کنید متوجه ریزش بیش از حد موهای خود خواهید شد. البته عوامل زیادی سبب می گردد که این ریزش مو اتفاق بیافتد مثل تغییرات هورمونی، زایمان های پشت سر هم، داشتن استرس و فشار روحی و همچنین نداشتن تغذیه سالم.

 

داشتن یک برنامه غذایی سالم و کامل کمک زیادی در سلامت پوست و مو خواهد گذاشت. ما در این قسمت از مقالات بیتا بیوتی شما را با بهترین و بدترین غذاها برای برای ریزش مو آشنا خواهیم کرد. اگر می خواهید ریزش مو خود را به صورت اصولی و با یک برنامه غذایی درست و مقوی درمان کنید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

آیا غذاها می‌توانند باعث ریزش مو شوند؟

ایا می دانید که مصرف غذاهای غیر طبیعی و غیر سالم ریزش مو را چند برابر می کند. و اگر مواد مغذی مورد نیاز برای تقویت و رشد مو به بدن نرسد این ریزش درمان نخواهد شد. مصرف غذاهای سالم و طبیعی مثل رژیم مدیترانه ای در بهبود سلامت پوست و مو بسیار تاثیر گذار است. در رژیم مدیترانه ای از انواع میوه و سبزیجات و جوانه های غلات و روغن های خالص طبیعی استفاده شده که برای بدن و همچنین تقویت ریشه موها بسیار مفید است.

اگر از آن دسته افرادی هستید که از کربوهیدرات ها مثل شیرینی جات و نوشیدنی های خیلی شیرین و نان هایی که از آرد سفید تهیه می شوند زیاد استفاده می کنید باید بگویم که این روند را دیگر ادامه ندهید زیرا سبب افزایش ریزش مو مخصوصا در خانم ها می گردد. قند های تصفیه شده هم ریزش مو را به شدت افزایش می دهد.


غذاهایی که ممکن است ریزش مو را بدتر کنند

غذاهایی که تأثیر منفی بر سلامت و رشد مو دارند، عبارتند از:


۱. کربوهیدرات‌های ساده

طی تحقیقات به عمل آمده توسط پژوهش گران به این نتایج دست پیدا کرده اند که رژیم های غذایی که شامل مصرف کربوهیدرات ساده باشد موهای ریخته شده را تقویت کرده و باعث اضافه شدن تارهای ریخته مو می گردد. محققان عقیده دارند که با مصرف کربوهیدرات های ساده فولیکول های مو غددی که به انها چسبیده مواد چرب و چسبناکی تولید می کند.که اسم این مواد سبوم است که برای سلامت مو بسیار ضروری و مفید است. اما باید توجه داشت که مقدار این سبوم نباید زیاد افزایش پیدا کند که به ریشه مو اسیب وارد می کند.

با مصرف غذاهای شیرین لوزالمعده که عضو بسیار مهم بدن است شروع به ترشح هورمون انسولین می کند. که باعث تاثیر خیلی بدی در عروق خونی پوست سر کرده و می تواند سبب بروز تاثیرات منفی گردد. مصرف بیش از اندازه از کربوهیدارت های مثل نان سفید و ماکارونی و شیرینی جات که چربی و شیرینی زیاد دارند بسیار برای بدن و سلامتی مضر است که نباید در مصرف آنها افراط و زیاده روی کرد.مصرف غلات حاوی سبوس و همین طور حبوبات و سبزیجات واقعا برای بدن مناسب و مفید بوده و غذای مورد نیاز پوست و مو را تامین خواهد کرد.

 


۲. ماهی‌های مملو از جیوه

طی تحقیقاتی که در سال های اخیر انجام شده محققان درباره دوتا خانم که به ریزش مو مبتلا شده بودند بررسی های لازم را انجام دادند که نشان داد که این دو در اثر مصرف ماهی حاوی جیوه این میزان در خون انها بیشتر شده است. که باعث ریزش بیش از حد موهای آنها شده بود. و بعد از اینکه مصرف ماهی دارای جیوه را قطع کردند ریزش موی آنها برطرف شد. پس پیشنهاد می کنیم که از مصرف ماهی های که جیوه دار هستند خودداری کنید و ماهی های که جویه کمی دارند را استفاده نمایید. و حداقل یک بار در هفته ماهی مصرف کنید.

 


۳. غذاهای سرخ‌ شده و گوشت قرمز

لازم است که بدانید مصرف سرخ کردنی ها و گوشت قرمز مخصوص گوشت گاو بسیار مضر بوده و سلامت موها را به خطر می اندازد. پس از مصرف این مواد غذایی مضر خودداری نمایید. طبق بررسی های محققان مصرف بیش از اندازه در مصرف این مواد غذایی باعث افزایش به وجود آمدن سبوم و افزایش غدد چربی شده که باعث ضعیف شد ریشه مو و همچنین نازکی و شکنندگی موها می گردد.

 

 

غذاهایی که به سلامت و رشد مو کمک می‌کنند

 مو از دو قسمت که ساختار اصلی آن را به وجود آورده تشکیل شده است: 1- یکی از قسمت های مهم مو ساقه مو است که قابل مشاهده می باشد. 2- و قسمت دیگر که خیلی زیاد مهم می باشد و باعث رشد موها می گردد قسم زیرین پوست است که فولیکول نام دارد. به صورت نرمال در طول روز حدود 60 عدد از موها می ریزد. اما دلایل زیادی باعث می شود که این مقدار ریزش بیشتر شود. مثال شانه زدن  در زمانی که مو خیس است و یا رعایت نکردن بهداشت مو و نداشتن یک تغذیه مناسب از مواردی هست که باعث ریزش بیشتر از حد موها می گردد.

 


۱. پروتئین

 پروتئین ها برای رشد و تقویت مو بسیار مهم و ضروری هستند. کمبود پروتئین در بدن آسیب جدی به موها می رساند و باعث ریزش مو می شود. اگر می خواهید که به ریزش مو دچار نشوید از غذاهای پروتئین دار استفاده نمایید.

 

۲. چربی‌های سالم

برای داشتن موی سالم باید از چربی های مفید که برای رشد مو موثر است استفاده کرد. اگر مقدار این چربی ها کم باشد باعث خشکی و شکستگی مو می گردد. باید از چربی های حاوی امگا 3 استفاده کنید که نقش بسیار عالی در خونرسانی به ریشه مو را ایفا می کنند. این امگا 3 را در غذاهای دریایی به وفور می توان یافت مثل ماهی ساردین و سالمون و میوه درخت گردو که تاثیر مثبت در تقویت مو را دارند.

۳. ویتامین C

یکی از دلایل زود پیر شدن مو رادیکال های آزاد می باشد که باعث مسدود شدن رشد مو می شود. وظیفه ویتامین c به عنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند محافظت در برابر این رادیکال های آزاد است. این ویتامین سبب می گردد که مواد مغذی مورد نیاز که برای رشد و تقویت مو لازم است به خوبی جذب گردد. انواع مرکبات بهترین منابغ غنی از ویتامین c می باشندکه اگر در برنامه غذایی روزانه قرار گیرند کمک زیادی به رشد و تقویت مو می کنند.

۴. فولات

آیا می دانید که فولات در اصل همان ویتامین b9 است. در واقع فولات از کلمه فولیوم گرفته شده که به معنی برگ می باشد. برگ درخت یکی از بهترین منابع فولات است. و در واقع متخصصین بر اهمیت فولات برای بدن و مخصوصا مو بسیار تاکید می کنند. باید بدانید که فولات تفوت زیادی با اسید فولیک دارد. از منابع سرشار فولات می توان به سبزیجات رنگ تیره مثل اسفناج و کاهو و خردل نام برد.

 

۵. بیوتین

بیوتین در گروه ویتامین های گروه b قرار دارد و یک ویتامین محلول در آب می باشد. بدن انسان برای اینکه مواد مغذی را به انرژی تبدیل کند نیازمند بیوتین می باشد. این ویتامین نقش بسیار عالی در تقویت و سلامت مو و پوست دارد. و همچنین برای تقویت و رشد ناخن نیز بسیار مفید است. کارشناسان تغذیه و متخصصان پوست و مو نیاز هر فرد را به بیوتین با توجه به سن افراد درجه بندی کردند.

۶. نیاسین

نیاسین یا به عبارت دیگر ویتامین b3 برای مو بسیار ارزشمند است و مزایای خیلی زیادی دارد. کاری که نیاسین انجام می دهد این است که باعث افزایش و تقویت گردش خون در پوست می گردد. حال این سوال پیش می آید که در چه مواد غذایی نیاسین وجود دارد. در مرغ و بوقلمون و ماهی به مقدار خیلی خوب نیاسین وجود دارد که می تواند چربی خیلی مناسب برای پوستر به وجود آورد.

۷. آهن

در اثر کمبود آهن مو دچار ریزش می شود.اما اگر تغذیه مناسب و سرشار از ممواد غذایی آهن دار را استفاده کنیم. این ریزش مو به صرت کلی برطرف می گردد. مویی که در اثر کمبود آهن می ریزد به صورت دائی نبوده و موقت است. که با یک درمان درست و اصلاح تغذیه برطرف می گردد. در طب سنتی برای درمان کمبود آهن استفاده از سه شیره و همچنین عرق آهن خونساز بسیار سفارش شده است.

 

 

58